Srílanská svatba

Pokud budete na Srí Lance mimo hlavní turistickou sezónu, neuniknou vaší pozornosti svatby místních mladých lidí.
Na první pohled se srílanská svatba neliší od svatby naší - nevěsta v bílém sárí nebo šatech, auto ozdobené květinami (umělými samozřejmě, protože živé by nevydržely), nastrojení svatebčané. Udivovalo mě však, že jsem svatby viděla prakticky v kterýkoliv den v týdnu a po celý den. Vždyť svatby přece bývají v sobotu nebo v pátek, aby hosté měli v neděli šanci vystřízlivět. Ne tak na Srí Lance.
Datum svatby si na Srí Lance totiž nevybírají novomanželé, ale stanovují ho věštci na základě složitých výpočtů. Pokud vám někdo přeloží inzeráty v místních novinách, zjistíte, že velký podíl zaujímá právě černá magie.

Svatba bývá rozdělena do dvou dnů - první den nevěsta obléká bílé sárí nebo šaty a novomanželé jsou oddáni. Další den si už vdaná paní obleče červené sárí a koná se hostina pro příbuzné. Té se účastní i několik stovek hostů.
Hostina je z našeho pohledu trochu nudná. Hosté se schází navečer, kdy novomanželé stojí u sofa nazdobeného umělými květinami a vítají hosty, což trvá i více než hodinu. Hosté se usadí a novomanželé je obchází a děkují, že přišli. Následuje zábava - živá hudba, při níž ovšem tančí jen muži (případně pozvané cizinky; je však třeba sledovat, zda nevzniká mezinárodní konflikt ). Místo cukroví se podávají všelijaké nesmírně pálivé smažené "jednohubky".
Po několika hodinách se novomanželé se všemi rozloučí a rozdají malé fotografie s poděkováním.

Srí Lanka info 2021
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!