Pláže

Pokud jste navnadění fotkami pláží a ostrůvků z Malediv, nebo např. thajským pobřežím, budete srílanským pobřežím možná trochu zklámáni. Srí Lanka má hodně pláží, vždyť je to ostrovní stát, ale ne všechny jsou vhodné ke koupání. Pláže jsou písčité, ale místy jsou ve vodě zbytky ostrých korálů.

Západní pobřeží je trochu jiné než jižní. Pláže na západě Srí Lanky jsou široké s hnědým pískem, dno se rychle svažuje do hloubky a vlny nejsou příliš velké, takže se zde dá dobře plavat. V okolí měst jako je Negombo nebo Colombo není voda příliš čistá.
Tato část pobřeží byla tsunami poničena jen málo, protože vlny tsunami neměly příliš velkou sílu, a voda jen zaplavila území a zase odešla.

Od jihozápadního pobřeží až na jih se dno svažuje pozvolna, voda v oceánu bývá dlouho mělká, písek je světlejší (zejména na jihu), často narazíte na odumřelé korály, vlny jsou větší a prudší, na některých plážích se dá plavat, jen když se vám podaří dostat přes místo, v němž se vlny lámou.
Jizápadní a jižní pobřeží dostalo od tsunami velkou ránu, proud vody byl prý velmi silný a Srílančané navíc často neumí plavat. Známé byly záběry z města Galle, kde pomáhala i česká polní nemocnice. Dnes už následky tsunami nejsou téměř viditelné.

Nejznámější srílanské pláže pro baťůžkáře

Účastníci zájezdů organizovaných cestovními kancelářemi mají trochu smůlu - často dostanou kvalitní hotel, ovšem na mizerné pláži. Někdy je to u ústí řeky do ocánu, jindy jsou u pláže tak velké vlny, že se vás hned smetou, nebo jsou tam zbytky ostrých korálů. U věších hotelů jsou bazény, které zpravidla mohou za poplatek využívat i lidé, kteří v daném hotelu nejsou ubytováni.

Baťůžkář má tu výhodu, že si vybere pláž podle svého gusta, a může se po několika dnech přesunout na pláž jinou. Pokud budete individuální cestovatel, nejspíš zakotvíte na těchto plážích (od západu, přes jih k východu):

NEGOMBO

Na pláž v Negombu zavítáte snad jen v případě, že se po probdělé noci v letadle budete potřebovat vyspat a ubytujete se v nějakém hotelu nebo guesthousu na negombské pláži, případně při návratu zpět před odletem. Jinak není o co stát. Pláže jsou široké s hnědým pískem, se spoustou domorodců a psů. Voda není obzvlášť čistá. Výhodu je, že plavat se tady dá.

HIKKADUWA

Pokud hledáte zábavu, najdete ji v Hikkaduwě více, než kdekoliv jinde. Hikkaduwa má dlouhou a širokou pláž s řadou barů restaurací a obchodů. Díky příhodným vlnám je to centrum surfařů od prosince do března. Nedaleko pláže je korálová rezervace, které je asi nejlepším místem pro pozorování podmořského života na Srí Lance. Nevýhodou hikkaduwské pláže je blízkost hlavní silnice, která vede těsně na pobřeží souběžně s pláží a odděluje od ní řadu penzionů.

UNAWATUNA

Unanawatuna má nejtyrkysovější vodu, jakou jsem na Srí Lance viděla, a světlý písek. Pláž samotná je dlouhá a bývala kdysi hodně široká, ale svůj díl si ukouslo tsunami. Dnes v některých místech pláže omývá voda oceánu penziony stojící na okraji pláže. V Unawatuně si velmi dobře zaplavete, protože záliv je chráněný korálem několik stovek metrů od pláže, a tak vlny nejsou prudké. Pláž je dostatečně vzdálená od hlavní silnice a je tak uchráněná hluku z ní.
(Pro mě) Nevýhodou Unawatuny jsou právě penziony a bary nalepené těsně na pláž jeden vedle druhého a v sezóně je tady hodně otravných plážových prodavačů všeho možného.
Unawatunu doporučuji navštívit alespoň v rámci výletu do Galle.

13.12.2011 najely na pláž v Unawatuně buldozéry a začaly demolovat guesthousy a bary stojící blízko vody bez patřičných povolení. Úředníky bylo vytipováno 42 objektů.

rok 2014: Unawatuně zmizela podstataná část pláže vlivem výstavby vlnolamu, který změnil proudění vody. Na jaře 2015 došlo k napumpování obrovského množství písku z mořského dna zpátky na pláž. Zda pláž vydrží, ukáže čas.

WELIGAMA

Když vynecháte pláž ve Weligamě, o nic nepřijdete. Weligamská pláž leží ve Weligamském zálivu. Je to poměrně dlouhá a široká pláž, ale více než k rekreaci slouží místním rybářům ke kotvení lodí. Vlny zde nejsou, ale voda je velmi mělká a nevhodná k plavání. Naopak je vhodná pro výuku surfování, protože začátečníci zde nemají takový problém udržet se na prkně alespoň vleže :-)
Penziony a hotely jsou od pláže většinou odděleny rušnou hlavní silnicí. Na konci pláže směrem k Mirisse je i český hotel (spadající do skupiny těch luxusnějších). Protože je postavený u hlavní silnice, možná si všimnete české vlajky, která před hotelem vlaje.

MIRISSA

Mirissa leží jen asi 4 km od Weligamy, ale její pláž je úplně jiná. Je dlouhá a v sezóně (od prosince do půlky března) hodně široká se světlým pískem. Od poloviny března vlny oceánu písek z pláže užírají a stahují ho do oceánu. Písek pak mění profil dna, což je důvodem, proč je Mirissa vhodná k surfování jen od prosince do března. Mimo sezónu vlny šplouchají až k prvním stromům. Při troše štěsí tady v únoru uvidíte želvy kladoucí do písku vejce. Želví vejce je jako pinpongový míček, ale jen v bláně, nemá skořápku. Místní jim nedokáží odolat a snůšky vajec vybírají a vejce si smaží na pánvi.
V Mirisse najdete klid - penziony jsou postavené pod palmami, prodavači vás tady otravovat nebudou. Západní polovina pláže leží dál od hlavní silnice a ruch z ní sem nedoléhá. Vlny jsou poměrně velké, ale dá se přes ně dostat a plavat. Západní konec je chráněný korálem, takže je tady voda klidná.
Mirissu byste určitě neměli vynechat.

Update říjen 2015: Ačkoliv tento web z časových údajů neaktualizuji, v případě mé kdysi tak oblíbené Mirissy to udělám.

Za poslední 2 roky se z dříve poloprázdné pláže v Mirisse, kde byl na pláži jen 1 hotel, pár guesthousů a v březnu žádní turisté, stalo neskutečně rušné místo, kde bitky a pouliční krádeže místních iPhonů a drog chtivých hochů nejsou výjimečné. Celá délka pláže je zastavěná guesthousy a bary, na pláži jsou všude stoly, lehátka a slunečníky. Při víkendových technoparty se okna v gusthousích klepou do pěti do rána, že se při takovém randálu nedá spát, netřeba psát. Vrchol všeho jsou barevně svítící a blikající barevné řetězy a neóny na celé pláži. Takže v Mirisse najdete Las Vegas Srí Lanky, ale klid rozhodně ne.

TANGALLA

Tangalla je malé městečko na jihu Srí Lanky. Škody po tsunami tady byly obrovské a počty obětí se počítaly na tisíce. V rámci pomoci tady Češi postavili asi 20 rodinných domků. Obnova hotelů a penzionů byla však rychlá, neboť příjmy z turistického ruchu jsou podstatným, ne-li jediným, příjmem lidí žijících na pobřeží.
Tangallská pláž Medaketiya se světlým pískem leží severovýchodně od města a je více než 3 km dlouhá. Pokud toužíte po klidném odpočinku je toto místo pro vás jako stvořené. Vlny zde mohou být velké a spodní proudy silné, najdete však i místa, kde je voda klidnější.

ARUGAM BAY

Centrum surfařů od května do září. Pokud se rozhodnete jet na Srí Lanku během našeho léta, neměli byste tuto pláž na východním pobřeží vynechat.

NILAVELI

Nilaveli leží na severovýchodě na městem Trincomalee a pláž v Nilaveli byla do tsunami považována za jednu z nejkrásnějších na Srí Lance. I když zde tsunami napáchalo velké škody, zůstala pláž velmi dlouhá a široká. Není zde však tolik ubytovacích možností jako v jiných částech Srí Lanky a snahou je budovat zde hlavně luxusní hotely. Škoda.

Srí Lanka info 2021
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!