Památky

Pokud vás zajímá historie Srí Lanky a chcete vidět víc než jen pláže a čajové plantáže, vypravte se do tzv. kulturního trojúhelníku.

Kulturním trojúhelníkem je označována oblast přibližně ve středu země, mezi městy Kandy, Anurádhapura a Polonnaruwa. Tato města kdysi bývala sídly králů.

Kandy

Kandy bývalo posledním královským městem sinhálského království předtím, než v roce 1815 podlehlo Britům. Kandy je od Colomba vzdálené 115 km, což představuje v lepším případě 3 hodiny jízdy, v horším 5 hodin jízdy vlakem, nebo 2 a půl hodiny jízdy autobusem.

Leží v nadmořské výšce 500 metrů a je obklopené zelení a zalesněnými svahy hor. Nedaleko městského centra se nachází kandyjské jezero, na jehož severní straně byl postaven Chrám Budhova zubu. Každoročně v srpnu se v Kandy koná největší festival na Srí Lance, tzv. Esala perahera, plný hudby, tanečníků s ohněm a slonů. Pro Srílančany je natolik důležitý, že jeho přímý přenos mohou sledovat v televizi i na internetu.

Turisté mohou každý večer zhlédnout na několika místech ukázky srílanských tanců - vstupenka stojí 500 rupií. Stačí se poptat v hotelu, v němž se ubytujete.

Chrám Buddhova zubu (údajně) ukrývá nejdůležitější budhistickou relikvii Srí Lanky - Buddhův zub. Traduje se, že Buddhův zub byl vytažen z jeho pohřební hranice a ve 4. století n.l. ho na Srí Lanku propašovala ve vlasech princezna Kalinga. Zub je ukrytý ve zlaté schránce, která je v dalších šesti schránkách typu matrjoška, a nejspíš ho nikdy nikdo neviděl, protože je možné spatřit pouze relikviář a to ještě ze vzdálenosti asi 3 metrů.

Do chrámu se platí vstupné 1200 Rupií. Pokud budete Srílančan, Ind nebo Japonec, nebudete platit nic nebo jen velmi malou částku. V roce 1998 totiž u hlavního vchodu vybuchla bomba tamilských tygrů a chrám poškodila a Japonci výrazně přispěli k jeho opravě.

Dambula

Dambula je známá skalním chrámem, jež je tvořený pěti samostatnými jeskyněmi obsahujícími kolem 150 zobrazení Buddhy.
Dambula leží na trase Kandy - Anuradhapura. Pokud pojedete z Kandy do Sigirie, je Dambula rovněž na této trase.
Vstupné je 1200 rupií.

Sigiria - Lví skála

Návštěvu Sigirie byste si neměli nechat ujít. Je to 200 metrů vysoký skalní masiv s rozlehlou plošinou na vrcholu v jinak rovinaté krajině obklopený vodními a terasovitými zahradami. Masiv je plný jeskyní a skalních převisů zdobených po staletí lidskými malbami, sochařskými výtvory a freskami žen bujných tvarů. Srílančané věří, že na vrcholu stával královský palác, archeologické nálezy nasvědčují spíše klášteru.
Na vrchol skály vedou schody a lávky. Pro návštěvu Sigirije je vhodné ráno nebo pozdní odpoledne, kde není takové horko.
Vstupné je 3000 rupií (30 dolarů).

Anurádhapura

Anurádhapura byla více než 1000 let největším a nejdůležitějším královským městem Srí Lanky, a to od roku 380 př.n.l. Památky starověké Anurádhapury se rozkládají na velké ploše a jejich prohlídka vám zabere více času než v pozdějším královském městě Polonnaruvě.
Vstupné je 2500 rupií (25 dolarů).

Mihintale

Mihintale leží 13 km východně od Anuradhapury, takže pokud se vydáte do Anurádhapury, nebude pro vás návštěva Mihintale zajížďkou. Mihintale má pro buddhistické Srílančany obrovský význam, protože právě zde buddhismus zapustil své kořeny. Na vrchol Mihintale vede 1840 žulových schodů, takže je vhodné vybrat si k návštěvě dobu po ránu nebo pozdní odpoledne.

Polonnaruva

Polonaruva byla hlavním městem ostrova po tři století. Je stará téměř 1000 let, mladší než Anuradhapura, a proto jsou zde památky v lepším stavu než v Anuradhapuře.
Vstupné je 2500 rupií (25 dolarů).


Okružní vstupenky do Kulturního trojúhelníku za 50 dolarů byly k 31.12.2012 zrušeny.

Srí Lanka info 2021
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!