Geografické údaje

SRÍ LANKA - GEOGRAFICKÉ ÚDAJE

Srí Lanka je nazývána smaragdem Indického oceánu. Smaragdem proto, že pokud budete přilétat na Srí Lanku za denního světla a podíváte se z okénka letadla, uvidíte zelený ostrov. Území Srí Lanky je ještě stále porostlé kokosovými palmami a deštnými tropickými lesy.
Srí Lanka má tvar kapky a nachází se těsně po jižní Indií. Srí Lanka leží blízko rovníku, a proto den a noc jsou téměř stejně dlouhé - rozednívá se po půl šesté, slunce zapadá asi v půl sedmé o několik minut později je úplná tma. Večery jsou tady dlouhé.

Rozloha: 65 610 km2
Počet obyvatel: 20 240 000 (na ploše o 20% menší než je rozloha ČR žije 2x tolik obyvatel než v ČR)
Hlavní město: Sri Yayawardenepura (Kotte)
Colombo je hospodářským centrem země, má asi 2,2 mil. obyvatel

Srí Lanka se v podstatě dělí na Colombo a ten zbytek. Colombo je obchodním a společenským centrem země, ale snahou současné vlády je vybudovat druhé takové centrum na jihu, u města Hambantota. V roce 2011 by měla být otevřena dálnice z Colomba do Matary, v Hambantotě se buduje druhé mezinárodní letiště a přístav, který bude modernější a hlubší než přístav v Colombu a bude tak přístupný i pro velké lodě, které do colombského přístavu nemohou. Vláda má v plánu vybudovat asi deset dalších dálnic tak, aby nikdo nebyl od dálnice více než 30 minut jízdy. Je to dobře a špatně zároveň.

Z rozlohy země a počtu obyvatel vyplývá, že Srí Lanka je poměrně hustě osídlená. Především na jižním a západním pobřeží nepoznáte, kdy jedna vesnice nebo město končí a jiné začíná. Výhodou jsou adresy na vývěsních štítech obchodů podél cesty, podle kterých se můžete orientovat.
V horských oblastech je osídlení nižší a jednotlivé vesnice od sebe rozeznáte.

Srí Lanka je převážně nížinatá země, střed jižní poloviny země je tvořen vysočinou - nejvyšší horu je Piduratalagala (neboli Mount Pedro) s výškou 2524 metrů a nachází se nedaleko města Nuwara Eliya. V této oblasti také klesají noční teploty k 10 stupňům, takže se vám budou hodit teplé ponožky a více vrstev oblečení.
Právě v této oblasti se pěstuje vyhlášený cejlonský čaj - všechny kopečky široko daleko jsou pokryté keříky čajovníku. Je to také oblast vodopádů - nejvyšší z nich je šestým nejvyšším vodopádem na světě (Bambarakanda Ella, 241 metrů).

Časový posun vzhledem k ČR:
v létě 3,5 hodiny
v zimě 4,5 hodiny

Doba letu na Srí Lanku: cca 10 hodin plus přestup

Srí Lanka info 2021
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!