Národní parky

Do národních parků se platí vstupné (ne zrovna symbolické) a dále se musí zaplatit za pronájem vozu a průvodce. Nejlepší dobou k návštěvě je brzké ráno v období sucha, kdy se zvěř stahuje k nádržím s vodou.

Národní park Yala

Yala je hlavní turistickou atrakcí, pokud jde o národní parky Srí Lanky. Rozkládá se na jihovýchodním pobřeží a celková rozloha parku je více než 126 tisíc hektarů. Budete-li mít štěstí, uvidíte slony, leopardy, levharty, jeleny indické, divoké kance, promyky, krokodýly, buvoly, opice. Žije zde více než 150 druhů ptáků. Někteří návštěvníci nazývají park srílanským Disneylandem, protože jedinou zvěří, kterou viděli, byli řvoucí turisté v džípech. Jiní měli více štěstí.

Nejvhodnější dobou k návštěvě je únor až červen.

Vstupné: 3000 rupií na osobu + 5000 rupií pronájem jeepu

Národní park Bundala

Národní park Bundala najdete v blízkosti NP Yala, na jihovýchdním pobřeží, východně od města Hambantota. Je to mokřadní rezervace o rozloze 62 km2, v níž žije na 150 druhů ptáků a zimovat sem mezi dubnem a srpnem přilétají ptáci z Indie a ze Sibiře - bylo zde spatřeno až 2000 plameňáků růžových. Dále zde žije několik desítek slonů, cibetek a krokodýlů. Mezi říjnem a lednem kladou na pobřeží vejce želvy - kareta zelenavá, kareta obrovská, kareta obecná a kožatka velká.

Národní park Minneriya

Národní park Minneriya se stejnojmennou vodní nádrží se rozkládá v oblasti kulturního trojúhelníku na ploše 8900 hektarů. Vstup do parku je ze silnice spojující Habaranu a Polonnaruvu. Žije zde na 150 slonů, dále leopardi, makak bandar nebo sambar indický.

Nejvhodnější dobou k návštěvě je období sucha od června do září, kdy se zvěř stahuje k nádrži.

Národní park Uda Walawe

Pokud pojedete na Srí Lanku v zimě a budete chtít vidět slony v jejich přirozeném prostředí, je národní park Uda Walawe alternativou k parku Minneriya. Park se rozkládá v jižní části země na ploše 31 tisíc hektarů kolem rezervoáru Uda Walawe a ze všech Srí Lanských parků údajně svými stády slonů (až 500), divokých buvolů, sambarů a leopardů nejlépe konkuruje stepním rezervacím v Africe. Dále je zde žijí promyky, bandikoty, lišky, varani, krokodýli, medvědi pyskatí a další zveř.

Nejvhodnější dobou k návštěvě je prosinec až duben.

Lesní rezervace Sinharádža

Lesní rezervace Sinharádža (neboli Lví král) se rozprostírá na jihu země na ploše více než 19 tisíc hektarů. Je to poslední velká nenarušená oblast deštného pralesa na Srí Lance zapsaná na seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Většinu roku zde prší nebo alespoň mrholí a za rok zde spadne 3000-6000 mm srážek a i v suchém období zde naprší kolem 50 mm. Nejvyšší vrchol pralesa Hinipitigala měří 1171 m. Rezervací protéká několik řek. Koruny stromů dosahují 45 metrů. Mnoho druhů rostlin, zvířat, plazů a ptáků, kteří zde žijí, jsou endemickými druhy Srí Lanky.
Prohlídka rezervace je možná pouze s průvodcem, který vám bude přidělen u vstupu do rezervace.

Nejvhodnější dobou pro návštěvu rezervace je suché období, tj. leden až duben a srpen a září.

Srí Lanka info 2021
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!