Měna a ceny

Měnou Srí Lanky je SRÍLANSKÁ RUPIE.
Směnný kurz koruny vůči rupii je asi 0,18Kč/1 rupie. Pro jednoduché přepočty používám kurz 0,20.

Jakou měnu si vzít s sebou

Turisté, kteří jedou na Srí Lanku, řeší často otázku, jakou měnu s sebou vzít, aby neměli problémy s její výměnou.
Srílanské banky vám bez problémů vymění eura, americké dolary i britské libry.

Kde vyměnit peníze

Peníze si můžete vyměnit hned po příletu na letišti.
Poté, co si vyzvednete zavazadla, přejdete do východové haly, kde je několik směnáren srílanských bank. Kurz se příliš neliší. Zpravidla vám vyplatí rupie v bankovkách hodnoty 1000Rs. Doporučuji rovnou požádat o rozměnění na menší bankovky (500, 100, 50, 20 Rs.), protože např. taxikáři a tuk-tukáři by nemuseli (nebo by nechtěli) mít drobné pro vrácení.
Výměna peněz je možná i v každém větším městečku (např. Haputale, Weligama, Galle). Zpravidla jsou zde vždy alespoň dvě banky.

Bankomaty

Bankomaty jsou již také poměrně rozšířené, alespoň pokud jde o turisty navštěvovaná místa. S výběrem jsme nikdy neměli problémy, jen na naše poměry vydá srílanský bankomat trochu málo peněz - většinou 20.000Rs., někdy i 40.000Rs.
Na letišti je bankomat tak trochu schovaný - naposledy byl v hale před směnárnami úplně vlevo.

Ceny

Řekla bych, že z našeho pohledu jsou ceny na Srí Lance nízké (a teď nemám na mysli ceny v jídel v plážových restauracích), i když v posledním roce ceny vstupů a ubytování pro turisty rychle rostou, z pohledu Srílančana, který vydělává např. 10.000Rs (např. číšník v dobrém hotelu na pláži vydělává 7.000Rs. měsíčně), celkem vysoké.

Příklady cen:

malý jogurt 25Rs. (malý znamená menší než malý český)
balená voda 1l 80Rs.
mléko 1l 100Rs.
celý ananas 160Rs.
malý banán 5Rs.
snídaně na pláži 300Rs.
hlavní jídlo cca 600Rs.
oběd v krabičce 150Rs. (z krámku na ulici od místních)
palačinka 150Rs.
banánový shake 250Rs.
olej 400-800Rs. - a pak, že je v Čechách draho
role toaletního papíru 60Rs.

SIM karta DIALOG do mobilu: 1100Rs. (100Rs. simka + 1000Rs. kredit na volání), koupíte na letišti ve východové hale za směnárnami.
Volání do Čech: 20Rs., SMS: 6Rs.

Jízdné ve vlaku nebo autobusu - levné: Colombo-Matara (160 km) A/C Bus 285Rs., Colombo-Weligama obyčejný dálkový Bus 129Rs. Pokud budete mít velký batoh budete platit za dva.

Smlouvání

Usmlouvávat ceny doporučuji přiměřeně a s ohledem na situaci. Rozhodně si nemyslím, že smlouvat je třeba vždy a všude. Smlouvání se vyplatí na tržištích, např. při koupi oblečení a různých upomínkových předmětů, s taxikáři a tuk-tukáři, kde je pravděpodobné, že cena, kterou Vám řeknou bude i čtyřnásobek ceny pro místní. Naopak za ovoce jsem u trhovců platila stejně jako místní.

V obchodech a restauracích jsou ceny pevné, někdy je možné usmlouvat ubytování. Ale Srílančané mají svou hrdost, a tak i když budou mít guesthouse prázdný, nepůjdou pod určitou cenu.

Srí Lanka info 2021
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!