Očkování

Na stránkách Ministerstva zdravotnictví se dočtete toto:

"Po celou dobu pobytu na Srí Lance je vhodné brát antimalarika. Doporučuje se dále očkování proti tyfu, tetanu, dětské obrně, meningitidě, japonské encefalitidě, hepatitidě typu A, vzteklině, neštovicím, choleře a žluté zimnici. Je třeba počítat s případnými žaludečními problémy po příjezdu na Srí Lanku a přechodu na místní stravu. Plná aklimatizace vyžaduje cca dva týdny. Během nich se někdy dostavují pocity apatie nebo únavy a bolesti hlavy."

Takže jste si nejspíš řekli, že než se nechat očkovat proti těm všem neřádům, zůstanete raději doma.

Uvedené doporučení ministerstva berte asi tak vážně, jako první větu k bezpečností situaci na Srí Lance (listopad 2010): "Vzhledem k dosud neukončené občanské válce jsou některé severní části ostrova cizincům nepřístupné."
Občanská válka skončila v květnu 2009.

Když jsem jela poprvé na Srí Lanku, nebyl na očkování čas, protože některá očkování probíhají ve více fázích i několik měsíců před návštěvou rizikové země. Navíc po přečtení zkušeností s braním antimalarik (u někoho mohou způsobit halucinace se sklony k sebevraždě) jsem si řekla, že nejlepší očkování bude žádné očkování.
Srí lanka není Afrika. Budete-li se pohybovat v turisticky oblíbených oblastech, v suchém období, dodržovat základní hygienu (především mytí rukou), pít balenou vodu a jíst ve slušných restauracích, přežijete návštěvu Srí Lanky ve zdraví. Aklimatizovaní budete po prvním pořádném vyspání a apatii, únavu a bolest hlavy budete pociťovat maximálně tak po nadměrné konzumaci místního piva a alkoholu. Zažívací potíže podobným těch, co mnozí znáte z Egypta, na Srí Lance nejspíš nezažijete. Alespoň mě tam nic takového nepotkalo.

Podle místních není třeba mít obavy z malárie. Problémem je podle nich spíše horečka dengue, kterou přenáší komáři. Proti horečce dengue však neexistuje účinný lék ani očkování. A protože komárů, neboli moskytů, jsou především na pobřeží kvanta, a to v jakýkoliv měsíc, ráno i večer, je třeba se proti nim chránit účinným repelentem, spaním pod moskytiérou a zapnutými větráky v místnosti.

Vezměte si s sebou proto Off s vysokým obsahem DEET - je to často jediná možnost, jak se v klidu najíst.

Srí Lanka info 2021
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!