Měna a ceny

SRÍ LANKA - MĚNA A CENY

Měnou Srí Lanky je SRÍLANSKÁ RUPIE.
Směnný kurz koruny vůči rupii je asi 0,18Kč/1 rupie. Pro jednoduché přepočty používám kurz 0,20.

Jakou měnu si vzít s sebou

Turisté, kteří jedou na Srí Lanku, řeší často otázku, jakou měnu s sebou vzít, aby neměli problémy s její výměnou.
Srílanské banky vám bez problémů vymění eura, americké dolary i britské libry.

Kde vyměnit peníze

Peníze si můžete vyměnit hned po příletu na letišti.
Poté, co si vyzvednete zavazadla, přejdete do východové haly, kde je několik směnáren srílanských bank. Kurz se příliš neliší. Zpravidla vám vyplatí rupie v bankovkách hodnoty 1000Rs. Doporučuji rovnou požádat o rozměnění na menší bankovky (500, 100, 50, 20 Rs.), protože např. taxikáři a tuk-tukáři by nemuseli (nebo by nechtěli) mít drobné pro vrácení.  
Výměna peněz je možná i v každém větším městečku (např. Haputale, Weligama, Galle). Zpravidla jsou zde vždy alespoň dvě banky.

Bankomaty

Bankomaty jsou již také poměrně rozšířené, alespoň pokud jde o turisty navštěvovaná místa. S výběrem jsme nikdy neměli problémy, jen na naše poměry vydá srílanský bankomat trochu málo peněz - většinou 20.000Rs., někdy i 40.000Rs.
Na letišti je bankomat tak trochu schovaný - naposledy byl v hale před směnárnami úplně vlevo.

Ceny

Řekla bych, že z našeho pohledu jsou ceny na Srí Lance nízké (a teď nemám na mysli ceny v jídel v plážových restauracích), i když v posledním roce ceny vstupů a ubytování pro turisty rychle rostou, z pohledu Srílančana, který vydělává např. 10.000Rs (např. číšník v dobrém hotelu na pláži vydělává 7.000Rs. měsíčně), celkem vysoké.

Příklady cen:

malý jogurt  25Rs. (malý znamená menší než malý český) 
balená voda 1l  80Rs.
mléko 1l  100Rs.
celý ananas  160Rs.
malý banán  5Rs.
snídaně na pláži  300Rs.
hlavní jídlo   cca 600Rs.
oběd v krabičce 150Rs. (z krámku na ulici od místních)
palačinka  150Rs.
banánový shake  250Rs.
olej  400-800Rs. - a pak, že je v Čechách draho
role toaletního papíru  60Rs.

SIM karta DIALOG do mobilu:  1100Rs. (100Rs. simka + 1000Rs. kredit na volání), koupíte na letišti ve východové hale za směnárnami. 
Volání do Čech:  20Rs., SMS: 6Rs.

Jízdné ve vlaku nebo autobusu - levné: Colombo-Matara (160 km) A/C Bus 285Rs., Colombo-Weligama obyčejný dálkový Bus 129Rs. Pokud budete mít velký batoh budete platit za dva.

Smlouvání

Usmlouvávat ceny doporučuji přiměřeně a s ohledem na situaci. Rozhodně si nemyslím, že smlouvat je třeba vždy a všude. Smlouvání se vyplatí na tržištích, např. při koupi oblečení a různých upomínkových předmětů, s taxikáři a tuk-tukáři, kde je pravděpodobné, že cena, kterou Vám řeknou bude i čtyřnásobek ceny pro místní. Naopak za ovoce jsem u trhovců platila stejně jako místní.

V obchodech a restauracích jsou ceny pevné, někdy je možné usmlouvat ubytování. Ale Srílančané mají svou hrdost, a tak i když budou mít guesthouse prázdný, nepůjdou pod určitou cenu.


Vaše komentáře

Autor: kubyk

Co se bankomatů týče, tak se nelze spoléhat na označení, které nesou (tzn. pokud na sobě má bankomat třeba pouze označení eurocard-mastercard, vůbec to neznamená, že ze své EC-MC karty vyberete peníze a zároveň, ze nevyberete z Visy). Občas jsme měli problém peníze z nějakého bankomatu vybrat a ověřilo se nám, že bankomaty BOC (Bank of Ceylon) fungovaly jak pro EC-MC, tak pro visu i visu electron. Výměna peněz je možná i v relativně menších městech a bankomaty jsou téměř ve všech aspoň trochu větších, nebo turisticky zajímavých městech. Bankomaty většinou vydávají 2000rs bankovky a poslední dva tisíce vydají v drobných (1000+500+4x100+50+2x20+10) a maximální výběr je omezen na 40.000rs. U předplacené telefonní karty lze používat velmi levný internet, akorát je potřeba se zeptat na nastavení a možná porovnat ceny i u ostatních operátorů.

Co se týká smlouvání, tak ubytování lze usmlouvat vždy, pokud se nejedná o velký hotel (jinak řečeno, pokud tomu, s kým se bavíte, záleží na tom, jestli se ubytujete v jeho guest housu nebo ne a taky záleží na sezona/mimosezona nebo větší akce (např. momentálně probíhající světový pohár v kriketu v Colombu, nebo literární festival v Galle). Smlouvání je pro Srílančany takový sport, takže se toho nebojte, oni moc dobře vědí, pod jakou cenu nepůjdou ...

U těch cen bych ještě zmínil pár věcí: pivo je na Srí Lance docela drahé - 0,5L cca 200-350rs (asi jediné pitelné je Lion a ani to není to nejlepší pivo, které v životě ochutnáte), o dost levnější a lepší (pokud už chcete pít alkohol) je arak. Místními nejdoporučovanější (resp. místní jsou velmi přátelští a může se vám (jako několikrát nám) poštěstit, že budou místní pít a pozvou vás k sobě ke stolu) je značka VSOA (Very Special Old Arack), obchodní cena je 760rs / 750ml, ale mnohdy se prodává za dvojnásobek (zaleží, kde ji kupujete, nejlevněji jsem ji koupil za 850rs). Arak se pije buď čistý, nebo míchaný s colou či sodovkou. Kouření na veřejných místech je zakázáno, nicméně pro turisty to víceméně neplatí, ale je aspoň slušnost, když už chcete kouřit, jít někam bokem, kde moc lidí není. Cigaret tam mají 4 druhy (Dunhill normální (červeně), lehké (modré) a ultralehké (stříbrné) a jedny místní, ty určitě stoji za ochutnání, ale je to ekl :) Ceny jsou cca podobné jako u nás (70-80Kč).

Ceny vstupů téměř kamkoliv, jsou pro turisty skutečně "drahé", historický trojúhelník (Anuradhapura, Polonaruwa, Sighiria) stojí 50 USD za round ticket, nebo každý vstup zvlášť za 25 USD. Místní například za vstup do Polonaruwy platí 50rs (10kč). Národní parky jsou taky dost drahé. Pokud si dobře pamatuju, tak vstup do jednoho (nevím už bohužel jaký) vyšel se vším, co je k návštěvě potřeba (2x lístek, pronájem jeepu a průvodce) na 10000rs (cca 2000kč).
Pokud chcete projet Srí Lanku jako backpacker (tzn. spát v normálních guesthousech, jíst v místních jídelnách, jezdit převážně hromadnou dopravou a nebudete platit úplně všechny vstupy), tak se dá projet za 10 000 kc / měsíc. My jsme si občas dali do nosu, občas něco i navštívili a občas nakonec bydleli v dražším ubytování, než by se dalo sehnat (ale zase žádnej extra luxus a musíme brát v úvahu, že byla mimosezóna, a taky nakoupili nějaký ty suvenýry) a nechali jsme tam cca 16 000kč / měsíc. Pokud někdo budete bydlet v Arugam bay v guesthousu Tsunami a uvidíte tam takovýho knírkatýho tlustšího majitele, kterej se jmenuje Nalin, tak ho pozdravujte od Jakuba z Český republiky, dík.