Bezpečnost

BEZPEČNOST NA SRÍ LANCE

O bezpečnosti na Srí Lance se dříve hovořilo hlavně v souvislosti s Tamilskými tygry. Ti sváděli několik desetiletí trvající boj za samostatnost území, která osídlovali - byly to oblasti na severu kolem města Jaffna a Mullaitivu a na východě u města Mutur. V květnu 2009 srílanská armáda zajala hlavního vůdce tamilských tygrů a povstalce rozprášila.

Na Srí Lance jsem byla jak za tamilské války, tak i po ní. Tamilští tygři nikdy do svých sporů s vládou nezatahovali turisty a během ní prý také žádný turista nezemřel. Viditelným projevem konce války je rychlý růst cen vstupného a ubytování pro turisty. Pokud jde o vstupné do srílanských památek, mají ho turisté mnohonásobně vyšší než místní (např. Národní park Yala - cizinec 30 USD, místní 3 USD) 
Na silnicích se stále setkáte s tzv. Check pointy - kontrolními stanicemi, kde znuděně postávají a posedávají ozbrojení vojáci a občas někoho zkontrolují. Turistů se však tyto kontroly příliš netýkají.

Při cestě letištního autobusu k odletové hale autobus v areálu letiště u jedné takové kontroly zastavil. Místní v autobuse mi řekli, že všichni musíme vystoupit a zkontrolují nás. Načež do autobusu vešel voják a řekl mi, ať sedím (byla jsem jediným turistou v autobuse), cizinci že vystupovat nemusí.

Pro turistu je dle mého názoru Srí Lanka velmi bezpečná, a to říkám jako žena, která tam strávila měsíc sama. Půl dne jsem zapomněla na pláži foťák, a když jsem si na něj vzpomněla, stále tam byl. Možná taky proto, že bylo po sezóně a na pláži už nebyli žádní turisté, ale jenom místní :-) Přesto si dávejte na cenné věci pozor. S rozmachem turismu se rozmáhají i drobné krádeže.
Pokud budete dodržovat základní zásady bezpečnosti, nic se vám nemůže stát. Už proto, že budhisté jsou prý z 90% čestní.

Doporučení:

Je dobré ofotit si pas, platební karty apod. a uložit je odděleně od ostatních dokladů. Stejně tak peníze si rozdělte do více peněženek a uschovejte na různá místa.


 

Vaše komentáře

Autor: kubyk

Co se týče bezpečnosti, tak Srí Lanka je skutečně velmi bezpečná země, nicméně na sever se turista nedostane (neověřena informace, nicméně jsme se ji dozvěděli od vícero jak turistů, tak místních) - sever je stále ještě zaminovaný a tudíž pro turisty nebezpečný, tudíž se tam nemůže.

 

Autor webu, květen 2013:

Na sever do Jaffny se už normálně jezdí. Budete tam sice za exoty, protože turistů tam moc není, ale o to lepší zážitky.